TROCHĘ HISTORII
Oficjalna historia Dnia Dziecka sięga lat 50. XX wieku. Co ciekawe, w Chinach święto to zostało ustanowione znacznie wcześniej, bo już w 1926 roku. Chociaż Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w wielu krajach świata, nie zawsze przypada tego samego dnia. W krajach słowiańskich, takich jak Czechy, Słowacja, Ukraina i – oczywiście – Polska, Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca.
Dzieci w Turcji świętują 23 kwietnia, jednocześnie z Narodowym Świętem Niepodległości.
U naszych zachodnich sąsiadów termin obchodzenia Dnia Dziecka jest kwestią problematyczną, a wynikło ze skomplikowanej historii tego kraju: W RFN dzień ten świętowany był 20 września, zaś w NRD – 1 czerwca. Po zjednoczeniu przyjęto oficjalnie, że Dniem Dziecka w Niemczech jest 20 września, jednak wiele osób i tak świętuje go 1 czerwca.
Ze zwyczaju świętowania odstają nieco Francja, Włochy i Japonia.
We Francji oraz Włoszech 6 stycznia (a więc w święto Trzech Króli) obchodzi się Dzień Rodziny. Od 1948 roku oficjalnym Dniem Dziecka w Japonii jest 5 maja, jednak tradycja
w tym kraju jest bardzo silna – nieoficjalnie 5 maja Japończycy świętują Dzień Chłopca,
z kolei 3 marca Dzień Dziewczynki.
Niektóre kraje nie mają konkretnie sprecyzowanej daty fetowania tego święta i tak:
w Argentynie przypada ono na drugą niedzielę sierpnia,
w Australii na czwartą środę października,
na Węgrzech na ostatnią niedzielę maja.
Są też kraje, w których Dzień Dziecka fetuje się 20 listopada, czyli w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka (1959 rok) oraz Konwencji o Prawach Dziecka (30 lat później). Wśród tych państw można wymienić m.in. Egipt, Irlandię czy Kanadę.
/źródło:https://smilyplay.pl/
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DRODZY UCZNIOWIE!!!
Komentarze
Prześlij komentarz